Yläasteelle siirtyminen

Nyt näin kevään lopussa opettajilla ja kuudesluokkalaisilla on haikea fiilis, kun tuttu ja turvallinen koulu vaihtuukin uuteen ehkä vähän isompaan kouluun. Mellunmäen ala-asteella on ollut mielestäni turvallista ja mukavaa viettää “lapsuus”. Oppilaita opetetaan sekaisin eli on useampia eri opettajia, henkilökohtaisesti itselläni on ollut neljä eri opettajaa. Nyt kuudennella on kaikkia muita oppilaita  vanhempi, mutta nyt kun siirtyy yläasteelle on kaikista nuorin. Meidän koulu on ollut mahtava ala-aste, sillä täällä järjestetään niin paljon kaikkea erikoista ja kivaa oppilaille ja opettajat saavat nauttia siintä myös. Koulussa on ihania opettajia ja muutenkin ihana henkilökunta. Voi sanoa, että olemme päässeet kokemaan paljon kaikkea mitä ehkä muut eivät koe kouluajalla. Olisipa mukavaa jos voisi jatkaa yläastetta samassa koulussa. Olisi samat tutut opettajat ja ympäristö. Jää haikea fiilis, kun pitää lähteä.