Oppilaskunnan uudet tulokkaat

Näin maaliskuun alkupuolella ei ole ehkä paras, mutta kelvollinen aika pitää vaalit omissa luokissa. Vaalit eivät koske ykkösiä tai kutosia. Oppilaskuntaan ehdolle voi asettua vapaasti halutessaan. Luokan edessä pidetään pieni puhe “miksi juuri sinä?”. Ehdokkaat kertovat miksi ja minkä takia hän haluisi/pitäisi päästä oppilaskuntaan. Puheiden jälkeen pidetään hiljainen miettimishetki, jonka jälkeen opettaja järjestää suljetun äänestyksen. Tapoja on erilaisia esim. Vaali menetelmä jossa mennään koppiin ja kirjoitetaan nimi ja laitetaan lappu laatikkoon. Päät alas ja viittaus, jossa oppilaat laittavat päät pulpetia vasten niin etteivät he näe ja kun kuulee oman ehdokkaansa nimen niin nostetaan käsi ylös. Ensimmäisissä kokouksissa tutustutaan muihin edustajiin ja valitaan Tiedottaja, Puheenjohtaja ja Varapuheenjohtaja. Tiedottaja ilmoittaa päätetyt asiat seuravaalla tunnilla keskusradiosta.

 

 

Lotta 6B