Meitä arvioidaan

Eilen 10.11.2014 koulussamme kävi Hyvin toimiva kouluarvijoijat. He kiersivät koulun tiloja ja haastattelivat monia eri ryhmiä. He haastattelivat mm. johtoryhmää, johtokunnan puheenjohtajaa oppilaskunnanhallituksen jäseniä, kielienopettajia, erityisluokan opettajia ja musiikin opettajia. Minä kuulun oppilaskunnan hallitukseen. Vastasimme erilaisiin kysymyksiin ja näytimme koulua. He kysyivät mielipiteitämme koulun asioista. Kysymykset tuntuivat oudolta, koska en ole ollut ennen  samanlaisessa kyselytilanteessa. Olin hieman jännitynyt,  koska edustin koko koulun oppilaita ja vaikutin paljon siihen minkälaisen kuvan he saivat koulustamme. Tilanne meni kuitenkin ihan hyvin, koska hetki oli hyvin rauhallinen ja ympärillä oli tuttuja henkilöitä. Mielestäni koulumme saa varmasti mahtavan arvioinnin.

Lotta 6B

oppilaskunnan hallituksen puheenjohtaja